Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. To miasto pełne wspaniałych zabytków, zaś najważniejsze z nich można zobaczyć podczas wędrówki krakowską Drogą Królewską.
Droga Królewska rozpoczyna się na Kleparzu, na placu Jana Matejki i prowadzi obok Barbakanu, przez Bramę Floriańską na Rynek Główny i dalej na Wzgórze Wawelskie.
Każdy obiekt mijany na tej trasie ma swój niesamowity urok i ciekawą historię. Każdy z nich zasługuje na szczególną uwagę. I w ten oto sposób Droga Królewska, choć krótka, zajmuje turystom mnóstwo czasu.
Już sam plac Matejki jest miejscem niezwykłym. Zdobi go słynny Pomnik Grunwaldzki, który ustawiono z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Przy placu tym wznosi się również pierwsza z ważnych budowli sakralnych Krakowa – kościół św. Floriana. Powstał on już w XII wieku i był pierwszym punktem na trasie, którą pokonywali kolejni władcy polski podczas swej uroczystej koronacji.
Dalej Droga Królewska prowadzi obok Barbakanu do Bramy Floriańskiej i zachowanego przy niej fragmentu dawnych murów obronnych. To jedyne pozostałości dawnych fortyfikacji, które od XIII wieku otaczały Stare Miasto. W XIX wieku były one konsekwentnie rozbierane, zaś w ich miejscu utworzono Planty – zielony pierścień otaczający zabytkowe centrum Krakowa.
Kolejnym ważnym punktem na trasie jest znajdujący się w pobliżu Bramy Floriańskiej gmach Arsenału, w którym mieści się obecnie Muzeum Czartoryskich. Tutejsze zbiory to przede wszystkim kolekcja księżnej Izabeli, która do Krakowa trafiła z Puław. Tu można zobaczyć wspaniałe i wyjątkowo cenne obrazy, a wśród nich słynną „Damę z łasiczką”. Następnie należy przejść ulicą Floriańską, która prowadzi w stronę krakowskiego Rynku Głównego.
Rynek Główny to centrum starego Krakowa, a jednocześnie największy rynek w całej Europie. Wytyczono go w połowie XIII wieku. Dawniej stał tu ratusz, po którym zachowała się jedynie wieża. Inną ważną budowlą stojącą przy rynku jest Pałac Pod Baranami, w piwnicy którego mieści się słynny kabaret.
Ważnym miejscem jest tu również pomnik Adama Mickiewicza. Na Rynku znajduje się również niewielki, za to niezwykle ważny kościół św. Wojciecha – jeden z najstarszych kościołów w Krakowie.
Najważniejsze zabytki Krakowa znajdujące się przy Rynku to Sukiennice oraz kościół Mariacki.
Sukiennice to ciekawa budowla, w której już w średniowieczu handlowano suknem. Po pożarze w połowie XVI wieku budynek ten zyskał cechy renesansowe, a zdobiące go maszkarony i attyki to prawdzie dzieła sztuki. W Sukiennicach można kupić pamiątki w licznych kramach, można również zwiedzić Galerię Malarstwa Polskiego.
Obowiązkowym punktem programu podczas wycieczki do Krakowa jest zwiedzenie Kościoła Mariackiego. Jej strzeliste wieże górują od wieków nad Starym Miastem i są jednym z symboli Krakowa. Wyposażenie wnętrza tej świątyni to przede wszystkim ołtarz Wita Stwosza, nie brak tu jednak i innych cennych zabytków sztuki sakralnej. Barokowe stalle i ołtarze, secesyjne witraże i piękna polichromia wprawiają w zachwyt każdego, kto zajrzy do tego wnętrza.
Z Rynku Droga Królewska prowadzi dalej w stronę Wzgórza Wawelskiego ulicą Grodzką. Na tym odcinku jednym z najważniejszych zabytków jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła, budowany jako kościół jezuicki. Sąsiaduje z nim pochodzący z XI wieku kościół św. Andrzeja, będący jedną z najstarszych budowli na ziemiach polskich.
W czasie wędrówki Drogą Królewską warto zajrzeć na ulicę Kanoniczą, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych ulic w Krakowie. Dawniej mieszkali przy niej kanonicy i biskupi, m. in. Jan Długosz.
Innym ciekawym miejscem w pobliżu ulicy Grodzkiej jest Plac Wszystkich Świętych i znajdujący się przy nim kościół i klasztor Franciszkanów. W tej gotyckiej świątyni spoczywa książę Bolesław Wstydliwy oraz jego siostra Salomea. Największą ozdoba tej świątyni są witraże, będące dziełem Stanisława Wyspiańskiego.
Naprzeciw kościoła Franciszkanów znajduje się drugi zespół klasztorny z kościołem Dominikanów. Wnętrze tej XIII – wiecznej świątyni zdobią liczne nagrobki, reprezentujące głównie styl renesansowy.
To ostatnie obiekty, które można zwiedzić w trakcie wędrówki Drogą Królewską. Kończy się ona przy zamku wawelskim, który ze względu na swe bogactwo zasługuje już na odrębny artykuł.