Artykuły Zabytki i atrakcje

Atrakcje turystyczne Krakowa: Droga Królewska

Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. To miasto pełne wspaniałych zabytków, zaś najważniejsze z nich można zobaczyć podczas wędrówki krakowską Drogą Królewską.

Droga Królewska rozpoczyna się na Kleparzu, na placu Jana Matejki i prowadzi obok Barbakanu, przez Bramę Floriańską na Rynek Główny i dalej na Wzgórze Wawelskie.

Każdy obiekt mijany na tej trasie ma swój niesamowity urok i ciekawą historię. Każdy z nich zasługuje na szczególną uwagę. I w ten oto sposób Droga Królewska, choć krótka, zajmuje turystom mnóstwo czasu.

Plac Matejki

Już sam plac Matejki jest miejscem niezwykłym. Zdobi go słynny Pomnik Grunwaldzki, który ustawiono z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Przy placu tym wznosi się również pierwsza z ważnych budowli sakralnych Krakowa – kościół św. Floriana. Powstał on już w XII wieku i był pierwszym punktem na trasie, którą pokonywali kolejni władcy polski podczas swej uroczystej koronacji.

Plac Matejki

Barbakan i Brama Floriańska

Dalej Droga Królewska prowadzi obok Barbakanu do Bramy Floriańskiej i zachowanego przy niej fragmentu dawnych murów obronnych. To jedyne pozostałości dawnych fortyfikacji, które od XIII wieku otaczały Stare Miasto. W XIX wieku były one konsekwentnie rozbierane, zaś w ich miejscu utworzono Planty – zielony pierścień otaczający zabytkowe centrum Krakowa.

Barbakan

Kolejnym ważnym punktem na trasie jest znajdujący się w pobliżu Bramy Floriańskiej gmach Arsenału, w którym mieści się obecnie Muzeum Czartoryskich. Tutejsze zbiory to przede wszystkim kolekcja księżnej Izabeli, która do Krakowa trafiła z Puław. Tu można zobaczyć wspaniałe i wyjątkowo cenne obrazy, a wśród nich słynną „Damę z łasiczką”. Następnie należy przejść ulicą Floriańską, która prowadzi w stronę krakowskiego Rynku Głównego.

Rynek Główny

Rynek Główny to centrum starego Krakowa, a jednocześnie największy rynek w całej Europie. Wytyczono go w połowie XIII wieku. Dawniej stał tu ratusz, po którym zachowała się jedynie wieża. Inną ważną budowlą stojącą przy rynku jest Pałac Pod Baranami, w piwnicy którego mieści się słynny kabaret.

Ważnym miejscem jest tu również pomnik Adama Mickiewicza. Na Rynku znajduje się również niewielki, za to niezwykle ważny kościół św. Wojciecha – jeden z najstarszych kościołów w Krakowie.

Najważniejsze zabytki Krakowa znajdujące się przy Rynku to Sukiennice oraz kościół Mariacki.

Sukiennice

Sukiennice to ciekawa budowla, w której już w średniowieczu handlowano suknem. Po pożarze w połowie XVI wieku budynek ten zyskał cechy renesansowe, a zdobiące go maszkarony i attyki to prawdzie dzieła sztuki. W Sukiennicach można kupić pamiątki w licznych kramach, można również zwiedzić Galerię Malarstwa Polskiego.

Sukiennice

Kościół Mariacki

Obowiązkowym punktem programu podczas wycieczki do Krakowa jest zwiedzenie Kościoła Mariackiego. Jej strzeliste wieże górują od wieków nad Starym Miastem i są jednym z symboli Krakowa. Wyposażenie wnętrza tej świątyni to przede wszystkim ołtarz Wita Stwosza, nie brak tu jednak i innych cennych zabytków sztuki sakralnej. Barokowe stalle i ołtarze, secesyjne witraże i piękna polichromia wprawiają w zachwyt każdego, kto zajrzy do tego wnętrza.

Kościół Mariacki

Ulica Grodzka oraz kościół św. Piotra i Pawła

Z Rynku Droga Królewska prowadzi dalej w stronę Wzgórza Wawelskiego ulicą Grodzką. Na tym odcinku jednym z najważniejszych zabytków jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła, budowany jako kościół jezuicki. Sąsiaduje z nim pochodzący z XI wieku kościół św. Andrzeja, będący jedną z najstarszych budowli na ziemiach polskich.

kościół św. Piotra i Pawła

W czasie wędrówki Drogą Królewską warto zajrzeć na ulicę Kanoniczą, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych ulic w Krakowie. Dawniej mieszkali przy niej kanonicy i biskupi, m. in. Jan Długosz.

Innym ciekawym miejscem w pobliżu ulicy Grodzkiej jest Plac Wszystkich Świętych i znajdujący się przy nim kościół i klasztor Franciszkanów. W tej gotyckiej świątyni spoczywa książę Bolesław Wstydliwy oraz jego siostra Salomea. Największą ozdoba tej świątyni są witraże, będące dziełem Stanisława Wyspiańskiego.

Kościół Franciszkański

Naprzeciw kościoła Franciszkanów znajduje się drugi zespół klasztorny z kościołem Dominikanów. Wnętrze tej XIII – wiecznej świątyni zdobią liczne nagrobki, reprezentujące głównie styl renesansowy.

To ostatnie obiekty, które można zwiedzić w trakcie wędrówki Drogą Królewską. Kończy się ona przy zamku wawelskim, który ze względu na swe bogactwo zasługuje już na odrębny artykuł.

Zamek Królewski na Wawelu