Artykuły Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje Krakowa: Barbakan

Należy do najbardziej charakterystycznych obiektów jakimi może się pochwalić Kraków. Barbakan to cenny zabytek, wyjątkowa pamiątka z dawnych czasów oraz miejsce, którego w czasie wycieczki po dawnej stolicy Polski nie można pominąć.

Barbakan w Krakowie

Znany doskonale pod nazwą «rondel», jest jedną z najważniejszych pozostałości po otaczających niegdyś Kraków fortyfikacjach. Wzniesiony w latach 90. XV wieku, jest jednym z najciekawszych zabytków w tym mieście oraz jednym z najciekawszych przykładów obronnego budownictwa w okresie średniowiecza.

Barbakan w Krakowie

Wysunięty nieco przed mury miejskie, miał odgrywać ważną rolę w czasach, gdy dynamiczny rozwój artylerii zmieniał zasady i atakowania, i bronienia miast.

Niska, owalna konstrukcja, która stała się najbardziej charakterystyczną cechą średniowiecznych barbakanów, pozwalała na prowadzenie skutecznego ostrzału wroga i na efektywniejszą obronę miasta w razie zagrożenia.

Barbakan w Krakowie

Dziś Barbakan to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Kraków. Ze względu na położenie na Plantach, tuż przy Bramie Floriańskiej, większość turystów swe wycieczki po mieście zaczyna właśnie przy tym niezwykłym zabytku.

Barbakan w Krakowie

Z całą pewnością i Barbakan, i widoczne do dziś w jego sąsiedztwie fosy, na takie zainteresowanie sobie zasłużyły. To jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Europie, który wzbudza wielki podziw w oczach zagranicznych gości oraz historyków z całego kontynentu.

Kraków może być dumny z takiej pamiątki, której historycznej wartości nie można przecenić.