Lanckorona – co warto zobaczyć? Atrakcje i zabytki

Lanckorona – idealne miejsce na jednodniowy wypad z Krakowa. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc Małopolski – miasteczko artystów, aniołów i ciszy. Położona zaledwie 35 km od Krakowa, na wzgórzu Beskidu Makowskiego, zachwyca niepowtarzalnym klimatem, drewnianą zabudową z XIX wieku i widokiem na zielone wzgórza.

Znana jako «miasto aniołów», od lat przyciąga malarzy, pisarzy i tych, którzy szukają ciszy oraz inspiracji. Spacer po stromym rynku i wizyta w lokalnych galeriach to najlepszy sposób, by odkryć jej niepowtarzalny charakter.

Lanckorona

Lanckorona. Foto: lanckorona.net

Krótka historia

  • Lokowana w 1366 roku przez króla Kazimierza Wielkiego.
  • W średniowieczu była miastem królewskim z zamkiem strzegącym traktu handlowego.
  • W XIX wieku straciła prawa miejskie, ale zachowała zabytkowy układ urbanistyczny.
  • Obecnie to miejsce artystów, rzemieślników i miłośników natury.

Co zobaczyć w Lanckoronie?

1. Rynek i drewniana zabudowa

Centrum miasteczka to malowniczy, niewielki rynek otoczony XIX-wiecznymi drewnianymi domami. Wiele z nich pełni dziś funkcję galerii, kawiarni i pensjonatów. Unikalny klimat przypomina wiejski skansen.

Rynek i drewniana zabudowa - Lanckorona

Lanckorona - Rynek i drewniana zabudowa.

2. Ruiny Zamku Lanckorońskiego

Znajdują się na wzgórzu, kilka minut pieszo z rynku. Pozostałości murów i widok na okoliczne wzgórza to doskonałe miejsce na spacer i zdjęcia. Zamek był miejscem ważnych bitew w czasie konfederacji barskiej. Po rozbiorach zamek zaadaptowano na więzienie, a później wysadzono. Dziś zachowały się tylko fundamenty.

Ruiny Zamku Lanckorońskiego - Lanckorona

Ruiny Zamku Lanckorońskiego. Foto: lanckorona.net

3. Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela

Zabytkowa świątynia z XIV wieku, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Przebudowana w XVI wieku, konsekrowana w 1649 roku przez bp Wojciecha Lipnickiego. Zniszczona w czasie potopu szwedzkiego i ponownie podczas konfederacji barskiej, była kilkakrotnie odbudowywana. W 1712 roku dobudowano Kaplicę Różańcową, a pod koniec XIX wieku zastąpiono drewnianą wieżę murowaną. Kościół przeszedł liczne renowacje, w tym wieży i elewacji, oraz dodano witraże i polichromie. Wyposażenie świątyni pochodzi z różnych epok, m.in. renesansu, baroku i rokoka.

4. Góra Lanckorońska (545 m n.p.m.)

Można wejść z rynku – spacer trwa ok. 30 minut. Na szczycie znajduje się platforma widokowa z panoramą Beskidów i Babiej Góry.

5. Muzeum Regionalne

Muzeum powstało w 1967 roku przy współudziale profesora Antoniego Krajewskiego z Krakowa i założonego przez niego Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony. Mieści się przy Rynku, u zbiegu z ul. Piłsudskiego, w jednym z nielicznych drewnianych domów, które przetrwały pożar z 1869 roku. Izby wyposażone są w typowe dla dawnej Lanckorony meble, obrazy, przedmioty codziennego użytku oraz sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie przez tutejszych mieszkańców, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

6. Kapliczka Konfederatów Barskich

Zbudowana z kamienia łamanego na planie prostokąta. W niszy ponad wejściem umieszczono maleńką figurkę Chrystusa Frasobliwego. Wewnątrz, na stole ołtarzowym, stoi polichromowana figura. Obecna kapliczka została ufundowana przez lanckoronian z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Wybudowana w miejscu, gdzie wojska konfederackie pod wodzą Kazimierza Pułaskiego stoczyły 1 listopada 1769 roku zwycięską potyczkę z Rosjanami. Tu także pochowano poległych.

Gdzie zjeść i odpocząć?

  • Arka Café – kultowa kawiarnia z pyszną kawą i domowymi ciastami.
  • Cafe Pensjonat – ekoartystyczna kawiarnia promująca lokalne produkty i sztukę.
  • Targowa 19 – miejsce stworzone na chillout z pięknymi widokami na Babią Górę.
  • LancBurger – najlepsze burgery w Lanckoronie.
  • Restauracja Hana Kołacz – wyjątkowe miejsce oferujące kuchnię gruzińską, włoską i polską.
  • Kawiarenka Mili – kawiarnia serwująca rzemieślnicze lody i kawę.

Dojazd i parking

  • Samochodem: Z Krakowa do Lanckorony jedzie się samochodem około 35–40 minut w kierunku południowo-zachodnim, przez malownicze miejscowości i wzgórza Małopolski.
  • Pociąg/bus: Najwygodniej dojechać pociągiem lub busem do Kalwarii Zebrzydowskiej, skąd do centrum Lanckorony jest około 6 km. Stamtąd można dojechać taksówką, lokalnym busem (jeśli kursuje) lub dojść pieszo malowniczą trasą (ok. 1,5 godziny spaceru).
  • Parking: W Lanckoronie dostępnych jest kilka bezpłatnych parkingów – przy szkole podstawowej, za Urzędem Gminy, przy kościele parafialnym (z ograniczeniem w niedziele) oraz w pobliżu ruin zamku. Wszystkie znajdują się blisko centrum i atrakcji.

Wydarzenia i atmosfera

  • Festiwal Aniołów – coroczne grudniowe święto lokalnej kultury, rękodzieła i jarmarków świątecznych.
  • Plenery artystyczne i warsztaty rękodzieła – odbywają się przede wszystkim latem, przyciągając artystów i pasjonatów z całej Polski.
  • Rajd Szlakami Konfederatów Barskich – piesza majowa impreza patriotyczno-historyczna organizowana przez lokalne stowarzyszenia.
  • Wystawy sztuki – wiosną i latem w Cafe Pensjonat i innych galeriach odbywają się wernisaże lokalnych artystów, m.in. o tematyce przyrodniczej i regionalnej.
  • Festiwal «Ładne kwiatki» – kolorowe, rodzinne wydarzenie z koncertami, warsztatami i kiermaszem, organizowane zazwyczaj w czerwcu przez Stowarzyszenie Lanckoronianki.

Porady praktyczne

  • Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Krakowa.
  • Miejsce przyjazne dzieciom i zwierzętom.
  • Zalecane wygodne buty – brukowane uliczki i leśne ścieżki.

Ciekawostki

  • Lanckoronę nazywa się «miasteczkiem aniołów» – motyw ten widoczny jest wszędzie.
  • Kręcono tu filmy i seriale, m.in. sceny do «Wiedźmina».
  • Zimą często uznawana za miejsce z najładniejszą choinką w Małopolsce.

Podsumowanie

Lanckorona to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Krakowa – oferuje malownicze widoki, spokojne uliczki, klimatyczne kawiarnie i artystyczną atmosferę. To świetna propozycja na spacer, zdjęcia i chwile wytchnienia z dala od miejskiego zgiełku.