Podobnie jak wiele miast, które w okresie średniowiecza odgrywały ważną rolę, tak i Kraków mógł się pochwalić potężnymi fortyfikacjami miejskimi.
Niestety po murach miejskich, rozebranych w połowie XIX wieku, nie pozostało do dziś zbyt wiele pamiątek. To, co z punktu widzenia historii jest ogromną stratą, ma jednak i pewne plusy. Zamiast murów można dziś podziwiać wspaniałe Planty – jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych parków miejskich w Polsce.
Ci, którzy w czasie wycieczki po Krakowie chcą zdobyć wiedzę na temat jego dawnych umocnień, znajdą na Plantach tablice pamiątkowe. Wiadomo, że takich baszt było ponad 40, a każdą z nich opiekował się konkretny cech. Każda z nich przypomina o stojącej w danym miejscu baszcie, dzięki czemu łatwiej nam wyobrazić sobie wygląd dawnego Krakowa oraz jego murów miejskich.
Najwspanialszymi pamiątkami po murach obronnych są jednak takie obiekty, jak Barbakan oraz słynna Brama Floriańska.
Brama Floriańska to jeden z symboli Krakowa. Znana jako miejsce przyciągające malarzy, jest jednym z pierwszych obiektów zwiedzanych w czasie wycieczki po Krakowie.
W jej pobliży można ujrzeć wiele pięknych kamienic, w których obecnie mieszczą się stylowe hotele. Noclegi w nich są idealną propozycją dla tych, którzy chcą poczuć klimat Starego Miasta.
Brama Floriańska to również jeden z najważniejszych punktów na słynnej Drodze Królewskiej oraz miejsce, w którym swój bieg rozpoczyna ulica Floriańska. Prowadzi ona aż do pobliskiego Rynku Głównego, który jest tętniącym sercem krakowskiej starówki.