Artykuły Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje Krakowa: Brama Floriańska

Podobnie jak wiele miast, które w okresie średniowiecza odgrywały ważną rolę, tak i Kraków mógł się pochwalić potężnymi fortyfikacjami miejskimi.

Brama Floriańska w Krakowie

Niestety po murach miejskich, rozebranych w połowie XIX wieku, nie pozostało do dziś zbyt wiele pamiątek. To, co z punktu widzenia historii jest ogromną stratą, ma jednak i pewne plusy. Zamiast murów można dziś podziwiać wspaniałe Planty – jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych parków miejskich w Polsce.

Ci, którzy w czasie wycieczki po Krakowie chcą zdobyć wiedzę na temat jego dawnych umocnień, znajdą na Plantach tablice pamiątkowe. Wiadomo, że takich baszt było ponad 40, a każdą z nich opiekował się konkretny cech. Każda z nich przypomina o stojącej w danym miejscu baszcie, dzięki czemu łatwiej nam wyobrazić sobie wygląd dawnego Krakowa oraz jego murów miejskich.

Brama Floriańska w Krakowie

Najwspanialszymi pamiątkami po murach obronnych są jednak takie obiekty, jak Barbakan oraz słynna Brama Floriańska.

Brama Floriańska to jeden z symboli Krakowa. Znana jako miejsce przyciągające malarzy, jest jednym z pierwszych obiektów zwiedzanych w czasie wycieczki po Krakowie.

Brama Floriańska w Krakowie

 

W jej pobliży można ujrzeć wiele pięknych kamienic, w których obecnie mieszczą się stylowe hotele. Noclegi w nich są idealną propozycją dla tych, którzy chcą poczuć klimat Starego Miasta.

Brama Floriańska to również jeden z najważniejszych punktów na słynnej Drodze Królewskiej oraz miejsce, w którym swój bieg rozpoczyna ulica Floriańska. Prowadzi ona aż do pobliskiego Rynku Głównego, który jest tętniącym sercem krakowskiej starówki.