Artykuły Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje Krakowa: plac Matejki

Ten plac ma wyjątkowy urok i jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc, jakimi może się pochwalić Kraków. Piękny widok na Barbakan oraz Bramę Floriańską to czynniki, dzięki którym jest on chętnie odwiedzany przez turystów.

Ten ciekawy plac jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych miejsc na terenie dzielnicy Kleparz.

Plac Matejki Krakoów

Co koniecznie trzeba tu zobaczyć w czasie wycieczki? Dlaczego plac Matejki jest tak ważnym punktem na turystycznym planie Krakowa?

Plac Matejki to miejsce, od którego można zaczynać wycieczki po Kleparzu. Dawniej była to samodzielna osada, która zresztą w II połowie XIV wieku otrzymała prawa miejskie. Obecnie jest to jedna z najciekawszych dzielnic Krakowa, która swą popularność zawdzięcza dzięki położeniu tuż przy starówce. 

Stary Kleparz

Plac Matejki, jako najwspanialsza ozdoba Kleparza, jest zatem bardzo chętnie odwiedzany przez wycieczki. Jakimi atrakcjami może nas tu zachwycić Kraków?

Największą ozdobą i najpiękniejszą wizytówką placu jest słynny Pomnik Grunwaldzki.

Kraków Plac Matejki Pomnik Grunwaldzki

Uwagę przyciąga też reprezentacyjny gmach Akademii Sztuk Pięknych, którego najcenniejszą ozdobą staje się popiersie Jana Matejki – patrona placu oraz ASP.

Wspaniałym zabytkiem, który można ujrzeć przy tym placu, jest również okazały gmach Narodowego Banku Polskiego. Ozdobiony alegorycznymi rzeźbami, zaliczany jest do grona najciekawszych budowli na terenie dzielnicy Kleparz.

Równie ciekawym zabytkiem jest pochodzący z XIX wieku gmach Dyrekcji Kolei Państwowych. Nie brak tu również zabytków sakralnych.

W pobliżu placu można ujrzeć dość skromny kościół św. Wincentego, z kolei tuż przy placu wznosi się słynny kościół św. Floriana.

kościół św. Floriana Kraków

To tu zaczyna się Droga Królewska, którą przed wiekami pokonywali królowie w czasie uroczystości koronacyjnych. Prowadzi ona z kościoła św. Floriana przez Bramę Floriańską na Rynek Główny oraz Zamek Królewski na Wawelu. Jest to obecnie najsłynniejsza trasa turystyczna na terenie Krakowa, która przemierzana jest każdego roku przez tysiące turystów z całego świata.

Plac Matejki od Plant i Barbakanu oddziela jedynie ulica Basztowa. Każdy z nas może zatem program swej wycieczki po Krakowie ułożyć w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w tym miejscu. Ciekawe obiekty oraz jeden z najpiękniejszych pomników krakowskich z całą pewnością zasługują na naszą uwagę.