Artykuły Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje Krakowa: Rynek Główny

Jest jednym z największych i najpiękniejszych rynków w Europie. Rynek Główny to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi może nas zachwycić Kraków.

To niezwykle ważne miejsce, przy którym znajdują się obiekty będące nieraz najważniejszym celem wycieczki do dawnej stolicy Polski. Wyznaczony w czasie lokacji miasta, od 1257 roku jest jego najważniejszym punktem.

Kraków rynek główny

Już w okresie średniowiecza na rynku tym skupiało się handlowe życie miasta. To właśnie z myślą o kupcach już w czasach Kazimierza Wielkiego zaczęto budowę hali targowej, która w połowie XVI wieku zyskała piękną formę renesansową.

Do dziś Sukiennice są jedną z najpiękniejszych budowli, jaką może się pochwalić Kraków. Wycieczki chętnie zaglądają na ich teren, gdyż tu czekają na nich i liczne kramy z pamiątkami, i ciekawa placówka muzealna. To Galeria Malarstwa Polskiego XIX wieku, którą urządzono na piętrze Sukiennic.

Kraków rynek główny

Wieża Ratuszowa, Kościół Mariacki oraz niepozorny kościół św. Wojciecha to kolejne skarby, które można ujrzeć na krakowskim rynku.

Ten wyjątkowy plac ma też ogromne znaczenie dla tych, którzy lubią planować wycieczki śladami najważniejszych wydarzeń historycznych. To właśnie na Rynku Głównym w 1525 roku Albert, pruski książę, składał hołd polskiemu władcy, Zygmuntowi Staremu.

Kraków rynek główny

Na Rynku Głównym pojawił się również Tadeusz Kościuszko, który składał w tym miejscu uroczystą przysięgę przed wyruszeniem na słynną bitwę pod Racławicami.

Kraków rynek główny

Do dziś Rynek Główny jest miejscem, w którym obchodzi się najważniejsze wydarzenia związane z życiem miasta. Pochód Lajkonika oraz Konkurs Szopek Krakowskich to najważniejsze imprezy, które na Rynek Główny przyciągają tłumy turystów.