Artykuły Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje Krakowa: Sukiennice

Są główną ozdobą krakowskiego rynku oraz jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po tym mieście.

Sukiennice

Sukiennice to zabytek, z którego Kraków jest wyjątkowo dumny. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Sukiennice to budowla przyciągająca i wspaniałym wyglądem, i ciekawą historią. Gmach ten od XIII wieku zdobi krakowski rynek, choć jego obecna forma jest efektem prac z XVI i XIX stulecia. To właśnie wtedy stały się Sukiennice nie tylko miejscem handlu, ale i perełką architektury, która wzbudza do dziś zachwyt gości odwiedzających Kraków.

Sukiennice

Najbardziej charakterystycznym elementem Sukiennic stały się attyki i zdobiące je maszkarony – ciekawe dekoracje, które od lat skutecznie przyciągają uwagę gości wędrujących po Krakowie.

Attyka Sukiennice

W dolnej hali Sukiennic wciąż prowadzona jest działalność handlowa, a w znajdujących się tu kramach sprzedawane są wyjątkowe pamiątki – dzieła sztuki miejscowych rzemieślników.

Sukiennice

Górna hala mieści Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego - jedną z ważniejszych placówek muzealnych w Polsce oraz miejsce, które jest obowiązkowym punktem w programie wycieczki dla każdego miłośnika sztuki. To właśnie tu można podziwiać najciekawsze dzieła polskich malarzy, w gronie których znalazł się Jan Matejko, Henryk Siemiradzki oraz Władysław Podkowiński.

Sala Siemiradzkiego Sukiennice, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku

Od kilku lat Sukiennice mogą przyciągać turystów nową, jedyną w swoim rodzaju atrakcją. Są nią podziemia rynku – ciekawa wystawa, dzięki której każdy z nas może odbyć wyjątkową podróż w czasie.

Sukiennice - podziemia rynku

Na terenie tak pięknego miasta, jakim jest Kraków, nudzić się nie można. Kto znajdzie dla siebie noclegi w pobliżu rynku, ten będzie mógł do woli korzystać w tutejszych atrakcji. Miejsc, które warto odwiedzić w czasie wycieczki po tym mieście, jest przecież sporo, a słynne Sukiennice są tylko jedną z najważniejszych atrakcji Grodu Kraka.