Artykuły Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje Krakowa: Kościół Mariacki

Jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Kościół Mariacki to jedna z wizytówek, którą przyciąga turystów do Krakowa.

Kościół Mariacki

To jednocześnie wspaniały cel wycieczki dla każdego miłośnika historii sztuki. Ta gotycka bazylika przyciąga piękną formą oraz wspaniałym wnętrzem. Turyści znają ją doskonale dzięki wieży hejnałowej, z której do dziś rozlegają się dźwięki najsłynniejszego hejnału miejskiego w Polsce.

Kościół Mariacki

XVIII-wieczna kruchta zachęca do zajrzenia do kościelnego wnętrza, które znane jest doskonale ze wspaniałych zabytków. Wspaniałe Cyborium, krucyfiks z XV wieku czy okazałe nagrobki utrzymane w stylu manierystycznym – oto najcenniejsze skarby sztuki sakralnej, które można ujrzeć w czasie zwiedzania kościoła.

Kościół Mariacki

Najważniejszym celem wycieczki jest tu jednak gotycki ołtarz – najważniejsze dzieło Wita Stwosza. To z tym ołtarzem Kraków kojarzony jest na całym świecie, to ten zabytek stał się jedną z największych atrakcji w całej Małopolsce. Stworzony w latach 70 i 80 XV wieku ołtarz to wyjątkowy zabytek, któremu koniecznie trzeba poświęcić nieco uwagi w czasie wycieczki po Krakowie.

Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie

Ta wspaniała kompozycja znana jest na całym świecie, a do Krakowa przybywają wycieczki z całego świata tylko po to, by ujrzeć najsłynniejsze dzieło gotyckiej sztuki sakralnej. Z pewnością warto je ujrzeć na własne oczy, podobnie zresztą jak inne dzieła znajdujące się w tym kościele.