Artykuły Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje Krakowa: Kościół Franciszkański

W gronie licznych kościołów, którymi może się pochwalić Kraków, ten należący do Franciszkanów zajmuje miejsce wyjątkowe. Ta świątynia zaliczana jest do najważniejszych zabytków sakralnych w mieście. To jeden z tych obiektów, którego w czasie wycieczki po stolicy Małopolsce nie można pominąć.

Kościół Franciszkański Kraków

Dlaczego ta świątynia jest tak ważna? Dlaczego tak wiele osób właśnie z nią zwykło kojarzyć Kraków?

Kościół ten jest ważny z wielu względów. Przede wszystkim jest on cenną pamiątką, związaną z obecnością Franciszkanów w Krakowie. Pojawili się oni w Krakowie w połowie XIII wieku, z woli księcia Bolesława Wstydliwego i błogosławionej Salomei.

Zniszczony w czasie potopu, został szybko odbudowany w stylu barokowym. Do dziś jednak widoczne są tu doskonale ślady średniowiecznej świątyni. Krużganki z XV wieku są jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej świątyni, choć i neogotycka fasa skutecznie przyciąga uwagę zwiedzających.

Kościół Franciszkański Kraków

Kościół tej jest ceniony przede wszystkim jako miejsce, w którym można ujrzeć wspaniałe dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Uwagę przyciągają wspaniałe polichromie oraz witraże. Ten najsłynniejszy przedstawia Boga Ojca, choć równie znanym dziełem jest witraż poświęcony bł. Salomei.

Nie brak też w kościele Franciszkańskim starszych zabytków sakralnych oraz nagrobków i dzieł sztuki, które mają przypominać o osobach wyjątkowo zasłużonych dla wiary. Błogosławiona Salomea jest w tym miejscu wspominana w wyjątkowy sposób.

Warto też zwrócić uwagę na portret biskupa Piotra Tomickiego oraz na pochodzący z początków XVII wieku nagrobek Jana Gemmy. Ten wenecki lekarz był wiernym sługą króla Zygmunta III, a jego nagrobek w kościele franciszkańskim uznawany jest za wyjątkowe dzieło manierystyczne oraz za jeden z najpiękniejszych nagrobków w całej Polsce.

Warto również zwrócić uwagę na kaplicę Męki Pańskiej oraz na późnogotycki obraz Matki Boskiej Bolesnej.

Bazylika Franciszkańska Kraków

Kraków znany jest z wielu świątyń, pochodzących z różnych okresów historycznych. Każdy z nich może się pochwalić niezwykłym wystrojem wnętrza oraz unikalną kolekcją zabytków sztuki sakralnej. Każda z tych świątyń jest atrakcyjnym celem wycieczki.

Miłośnicy pięknych polichromii oraz twórczości Wyspiańskiego koniecznie powinni odwiedzić świątynię Franciszkańskiego. Jego wystój może oczarować każdego, a wartość historyczna tego miejsca jest trudna do przecenienia.

Z pewnością warto lepiej poznać ten zabytek i zapoznać się z zabytkami sztuki sakralnej, które przez wieki gromadzono w zabytkowych murach.