Artykuły Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje Krakowa: Kościół św. Piotra i Pawła

To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Kraków. Kościół św. Piotra i Pawła, znajdujący się w niewielkiej odległości od Rynku Głównego, to ważny punkt w programie każdej wycieczki po mieście Kraka.

Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie

Wzniesiony w początkach XVII wieku, zaliczany jest do najciekawszych jezuickich budowli w Europie. Jest też jednym z najwspanialszych przykładów barokowej architektury na ziemiach polskich. Przyciąga wspaniałą fasadą oraz wnętrzem, które swym bogactwem i artystyczną wartością może oczarować każdego.

Wspaniale prezentuje się fasada tego kościoła, ozdobiona m. in. posągiem św. Ignacego Loyoli. Pięknie komponuje się z nią ogrodzenie, które w XVIII wieku ozdobiono posągami apostołów.

Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie

W kościelnym wnętrzu największa uwagę przykuwa posąg Piotra Skargi, zmarłego w 1612 roku i pochowanego w kościele św. Piotra i Pawła. Jego krypta to ważny cel dla turystów, którzy w czasie wycieczki chcą zobaczyć miejsce spoczynku autora „Kazań sejmowych”.

Ciekawym przykładem sztuki barokowej jest tu również nagrobek biskupa Andrzeja Trzebickiego. Sztukaterie z I połowy XVII wieku, wspaniały ołtarz główny oraz utrzymany w późnobarokowym stylu chór muzyczny to kolejne zabytki sztuki sakralnej, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zwiedzania świątyni.

Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie

Ten kościół jest jednym z najważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Kraków. W czasie wycieczki po tym mieście każdy z nas powinien odwiedzić tę świątynię. To ciekawy przykład barokowej architektury, który stał się jednym z symboli Krakowa.