Artykuły PR

Tabletki na kleszcze - jak działają?

Tabletki na kleszcze dla psa

Kleszcze - zagrożenie dla psów

Kleszcze na skórze psa to ogromne zagrożenie dla jego zdrowia. Dlatego niezbędne jest zabezpieczenie czworonogów przed chorobami, które przenoszą kleszcze. Jedną z najpopularniejszych jest babeszjoza, która jest niezwykle niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia czworonoga. Pierwszymi objawami tej choroby są: brak apetytu, apatia i ospałość, jednak to dopiero początek. Niestety niesie ona spustoszenie dla organizmu psa. Dlatego warto pamiętać o zabezpieczeniu go przed tymi przykrymi skutkami, szczególnie teraz, przed sezonem.

Uważa się, że nawet co 5 kleszcz może być nosicielem tej groźnej dla psów choroby, a nawet co 3 posiada w sobie co najmniej jedno źródło choroby. Choroby przenoszone przez kleszcze są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia pupili. Potrzeba zabezpieczenia psa jest ogromna. Należy o tym pamiętać w każdym sezonie, niezależnie od tego czy pies mieszka w mieście i jedynie sporadycznie odbywa spacery w lasach czy na co dzień hasa po polu. Kleszcze mogą znajdować się wszędzie i są zagrożeniem przez cały sezon. 

Tabletki na kleszcze - jak działają?

Tabletki na kleszcze dla psa jest to nowa forma zabezpieczenia Twojego zwierzaka. Ma działanie długofalowe, a rozpuszczanie rozpoczyna się kiedy zwierzę połknie tabletkę, która jest wchłaniana w przewodzie pokarmowym. Stamtąd wędruje do krwioobiegu. Jest to produkt dość nowy na rynku, dlatego nie jest jeszcze aż tak popularny jak pozostałe środki zabezpieczenia zwierząt, jednak zyskuje swoich odbiorców. Głównym atutem tabletek nad innymi formami jest długość czasu działania. Każdą decyzję powinno skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wtedy mamy pewność, że zwierzę zostało zabezpieczone prawidłowo. Istnieje kilka wytycznych, kiedy można podawać psom tabletki na kleszcze. Warto pamiętać, że nie nadają się one dla każdego psa. 

Podstawowym warunkiem jest to, że pies powinien mieć ukończone osiem tygodni i musi ważyć więcej niż 1.3 - 2 kilogramy. Jeżeli nie wiesz ile waży Twój pupil możesz to sprawdzić w gabinetach weterynaryjnych. Mniejsze pieski muszą zostać zabezpieczone przed kleszczami za pomocą substancji zewnętrznych takich jak krople, spray czy obroża. Pomimo tego, że podawane są one na zewnątrz, to działają w całym organizmie zwierzęcia. Są całkowicie bezpieczne i mogą być podawane nawet na początku życia zwierzaka. 

Warto pamiętać, że tabletki nie zabezpieczają psiaka przed ugryzieniem kleszcza. Działają one w ten sposób, że kiedy zaczyna on żerować na ciele czworonoga i wejdzie w interakcje z jego organizmem, to uaktywnia się substancja czynna zawarta w tabletce, która powoduje obumarcie kleszcza. 

Jak działają substancje czynne zawarte w tabletce?

Istnieją różne substancje czynne, które stosują producenci tabletek przeciw kleszczowych. Większość działa na zasadzie blokowania kanałów chlorkowych, które stanowią ważne neuroprzekaźniki. W uproszczeniu preparaty te blokują przekazywanie sygnałów w układzie nerwowym kleszcza, co prowadzi do zaburzenia prawidłowego działania całego organizmu, a w konsekwencji do paraliżu i obumarcia pasożyta. 

Ważne - odpowiednia dawka do masy ciała zwierzęcia. Dopasuj dawkę do wagi psa

Produkty ochrony zwierząt można zakupić w sklepach zoologicznych i podać na własną rękę w domu. Jednak niezbędne jest, aby właściciel podczas zakupu podał prawidłową wagę swojego pupila. Tabletki z substancją czynną posiadają jej różną ilość i przeznaczone są dla konkretnej grupy zwierząt. Niezależnie od tego czy podaje ją lekarz weterynarii czy zrobisz to sam w domu, koniecznie sprawdź wagę psa. Produkty w tabletkach mają działanie długofalowe, gdyż zabezpieczają zwierzęta na okres od 8 do 12 tygodni w zależności od ilości substancji czynnej. Szczegółowe informacje zawsze podane są na ulotce.

Preparat na kleszcze dla małych i dużych psów, czyli nie tylko tabletki

Niektóre psy nie powinny przyjmować tabletek, dlatego też istnieje możliwość z innych metod zabezpieczenia:

  • obroża do codziennego stosowania
  • płyn - spray
  • preparat w postaci kropelek przeznaczony do wcierania na kark zwierzęcia

Co zrobić, kiedy pies złapał już kleszcza?

Najważniejsze to zachować spokój. Twój niepokój może wyczuć pies, a to nie pomoże w usunięciu pasożyta. Jeżeli pies nie przepada za zabiegami pielęgnacyjnymi może okazać się, że wyjęcie kleszcza wcale nie będzie łatwym zadaniem. Operację może ułatwić klatka kennelowa, w której Twój pies czuje się komfortowo i bezpiecznie. Postaraj się uspokoić psa, daj mu ulubioną zabawkę lub kość, którą zajmie się podczas wyciągania kleszcza. Oczywiście, jeżeli nie posiadasz doświadczenia i obawiasz się tego rodzaju zabiegów może powierzyć to zadanie weterynarzowi. Jednak wystarczą odpowiednie narzędzia, aby ten zabieg przeprowadzić w domu. Należy mieć do tego kleszczołapki, które ułatwiają prawidłowe złapanie i wyciągnięcie kleszcza w całości. Samodzielne usunięcie pasożyta będzie zdecydowanie szybszym rozwiązaniem, niż czekanie na wizytę, a w przypadku kleszczy czas ma ogromne znaczenie.